Club National Championships 2022 Qualifying Thread

48 teams are headed to San Diego!

Players warming up at the 2021 USA Ultimate Club Championships.
Players warming up at the 2021 USA Ultimate Club Championships in San Diego. Photo: Kevin Leclaire — UltiPhotos.com

Here is the list of teams that have qualified for the 2022 USA Ultimate National Championships in San Diego, CA! This list will be frequently updated with new information. We’ll be updating our region-by-region breakdowns as results come in.

WOMEN’S QUALIFIERS

Chicago Nemesis (GL 1)
Washington DC Scandal (MA1)
Washington DC Grit (MA2)
Pittsburgh Parcha (MA3)
Minneapolis Pop (NC1)
Boston Brute Squad (NE1)
Toronto 6ixers (NE2)
Vancouver Traffic (NW1)
Portland Schwa (NW2)
Seattle Riot (NW3)
Denver Molly Brown (SC1)
Raleigh Phoenix (SE1)
Atlanta Ozone (SE2)
San Francisco Fury (SW1)
San Diego Flipside (SW2)
San Francisco Nightlock (SW3)

MEN’S QUALIFIERS

Chicago Machine (GL 1)
Cincinnati Omen (GL 2)
Washington DC Truck Stop (MA1)
Pittsburgh Temper (MA2)
Virginia Vault (MA3)
Madison Mad Men (NC1)
New York PoNY (NE1)
Toronto GOAT (NE2)
Seattle Sockeye (NW1)
Portland Rhino Slam (NW2)
Austin Doublewide (SC1)
Denver Johnny Bravo (SC2)
Atlanta Chain Lightning (SE1)
Raleigh Ring of Fire (SE2)
San Francisco Revolver (SW1)
SoCal Condors (SW2)

MIXED QUALIFIERS

Ann Arbor Hybrid (GL 1)
Philadelphia AMP (MA1)
Minneapolis Drag’n Thrust (NC1)
Madison NOISE (NC2)
Ames Chad Larson Experience (NC3)
New York XIST (NE1)
Boston Slow (NE2)
Seattle Mixtape (NW1)
Seattle BFG (NW2)
Vancouver Red Flag (NW3)
Fort Collins shame. (SC1)
Denver Love Tractor (SC2)
Huntsville Space Force (SE1)
Atlanta Dirty Bird (SE2)
Durham Toro (SE3)
San Francisco Polar Bears (SW1)


Nationals qualifiers in bold.

GREAT LAKES

Regionals to be held October 1-2

Women’s

Chicago Nemesis defeat Chicago Dish 15-3 in the semifinals; defeat Indy Rogue 15-6 in the final.

1. Chicago Nemesis

Men’s

Chicago Machine defeat Louisville Colonels 15-8 in the semifinals; defeat Cincinnati Omen 15-11 in the final.
Cincinnati Omen defeat Lombard Trident I 15-6 in the game-to-go.

1. Chicago Machine
2. Cincinnati Omen

Mixed

Ann Arbor Hybrid defeat Chicago U54 Ultimate 14-8 in the semifinals; defeat Cleveland Cros 15-10 in the final.

1. Ann Arbor Hybrid

MID-ATLANTIC

Women’s

Washington DC Scandal defeat Pittsburgh Parcha 14-6 in semifinals; defeat Washington DC Grit 15-10 in the final.
Washington DC Grit defeat Philadelphia Flight 15-9 in semifinals; lose to Washington DC Scandal 15-10 in the final.
Pittsburgh Parcha defeat Philadelphia Flight 15-6 in game-to-go.

1. Washington DC Scandal
2. Washington DC Grit
3. Pittsburgh Parcha

Men’s

Washington DC Truck Stop defeat Philadelphia Phantom 15-5 in semifinals; defeat Pittsburgh Temper 15-8 in final.
Pittsburgh Temper defeat Virginia Vault 14-9 in semifinals; lose to Washington DC Truck Stop 15-8 in the final.
Virginia Vault defeat Garden State Ultimate 13-8 in the game-to-go.

1. Washington DC Truck Stop
2. Pittsburgh Temper
3. Virginia Vault

Mixed

Philadelphia AMP defeat Washington DC Rally 15-5 in the final.

1. Philadelphia AMP

NORTH CENTRAL

Women’s

Minneapolis Pop defeat St. Louis Stellar 15-2 in the final.

1. Minneapolis Pop

Men’s

Madison Mad Men defeat Minneapolis Sub Zero 13-11 in the final.

1. Madison Mad Men

Mixed

Minneapolis Drag’n Thrust defeat Ames Chad Larson Experience 15-1 in semifinals; defeat Madison NOISE 14-9 in the final.
Madison NOISE defeat Kansas City United 11-9 in semifinals; lose to Minneapolis Drag’n Thrust 14-9 in the final.
Ames Chad Larson Experience defeat Wichita Impact 15-13 in game-to-go.

1. Minneapolis Drag’n Thrust
2. Madison NOISE
3. Ames Chad Larson Experience

NORTHEAST

Women’s

Boston Brute Squad defeat Toronto 6ixers 13-12 in the final.
Toronto 6ixers defeat New York BENT 15-12 in game-to-go.

1. Boston Brute Squad
2. Toronto 6ixers

Men’s

New York PoNY defeat Boston DiG 15-14 in the final.
Toronto GOAT defeat Boston DiG 15-13 in the game-to-go.

1. New York PoNY
2. Toronto GOAT

Mixed

New York XIST defeat Boston Sprocket 12-9 in the final.
Boston Slow defeat Boston Sprocket 14-13 in the game-to-go.

1. New York XIST
2. Boston Slow

NORTHWEST

Women’s

Vancouver Traffic defeat Seattle Underground 15-6 in semifinals; defeat Portland Schwa 14-10 in the final.
Portland Schwa defeat Seattle Riot 15-11 in semifinals; lose to Vancouver Traffic 14-10 in the final; beat Seattle Riot 13-12 in second-place game.
Seattle Riot defeat Seattle END 15-4 in the game-to-go; lose to Portland Schwa 13-12 in second-place game.

1. Vancouver Traffic
2. Portland Schwa
3. Seattle Riot

Men’s

Seattle Sockeye defeat Portland Rhino Slam! 15-14 in the final.
Portland Rhino Slam! defeat Vancouver Furious George 15-11 in the game-to-go.

1. Seattle Sockeye
2. Portland Rhino Slam!

Mixed

Seattle Mixtape defeat Montana MOONDOG 15-8 in the semifinals; defeat Seattle BFG 15-9 in the final.
Seattle BFG defeat Vancouver Red Flag 15-9 in the semifinals; lose to Seattle Mixtape 15-9 in the final.
Vancouver Red Flag defeat Montana MOONDOG 14-12 in game-to-go.

1. Seattle Mixtape
2. Seattle BFG
3. Vancouver Red Flag

SOUTH CENTRAL

Women’s

Denver Molly Brown defeat Colorado Small Batch 15-4 in the final.

1. Denver Molly Brown

Men’s

Austin Doublewide defeat Denver Johnny Bravo 14-13 in the final.
Denver Johnny Bravo defeat Houston H.I.P. 15-4 in game-to-go.

1. Austin Doublewide
2. Denver Johnny Bravo

Mixed

Fort Collins shame. defeat Dallas Public Enemy 14-13 in the final.
Denver Love Tractor defeat Dallas Public Enemy 11-8 in the game-to-go.

1. Fort Collins shame.
2. Denver Love Tractor

SOUTHEAST

Women’s

Raleigh Phoenix defeat Atlanta Ozone 13-1 in the final.
Atlanta Ozone defeat Florida Tabby Rosa 15-9 in the game-to-go.

1. Raleigh Phoenix
2. Atlanta Ozone

Men’s

Atlanta Chain Lightning defeat Raleigh Ring of Fire 15-13 in the final.
Raleigh Ring of Fire defeat Raleigh Durham United 15-9 in the game-to-go.

1. Atlanta Chain Lightning
2. Raleigh Ring of Fire

Mixed

Huntsville Space Force defeat Nashville ‘Shine 12-11 in semifinals; did not play a final but were the higher ranked team ahead of the weekend.
Atlanta Dirty Bird
defeat Durham Toro 15-11 in semifinals; did not play final, but were ranked below Space Force ahead of weekend.
Durham Toro defeat Nashville ‘Shine 13-11 in the game-to-go.

1. Huntsville Space Force
2. Atlanta Dirty Bird
3. Durham Toro

SOUTHWEST

Women’s

San Francisco Fury defeat Oakland LOL 15-2 in the semifinals; defeat San Diego Flipside 15-6 in the final.
San Diego Flipside defeat San Francisco Nightlock 15-12 in the semifinals; lose to San Francisco Fury 15-6 in the final.
San Francisco Nightlock defeat Oakland LOL 12-10 in game-to-go.

1. San Francisco Fury
2. San Diego Flipside
3. San Francisco Nightlock

Men’s

San Francisco Revolver defeat SoCal Condors 15-11 in the final.
SoCal Condors defeat Berkeley Zyzzyva 15-4 in game-to-go.

1. San Francisco Revolver
2. SoCal Condors

Mixed

San Francisco Polar Bears defeat Arizona Lawless 15-11 in the final.

1. San Francisco Polar Bears

  1. Ultiworld
    Avatar

    Ultiworld is the premier news media site dedicated to the sport of ultimate. This article includes the work of a number of our staff or contributors that have been identified within the piece.

TAGGED: , , , , , ,

EVENTS:

More from Ultiworld
Comments on "Club National Championships 2022 Qualifying Thread"

Find us on Twitter

Recent Comments

Find us on Facebook

Subscriber Exclusives

  • Out the Back: Consulting More Major Ultimate Orgs
    Subscriber podcast
  • Deep Look: Top 5 Priorities for USAU’s Next CEO
    podcast with bonus segment
  • Rapid Reax: Rainwater and Spring Interview
    Subscriber podcast
  • In Austin, A Battle over the Future of Youth Ultimate
    Subscriber article